خرید vpn
behtarin.com مراقب بایدها و نبایدها باش! - پرتال تفریحی بهترین

پرتال تفریجی بهترین

آموزش مسائل زوج های جوان,مسائل زناشویی,آموزش مسائل جنسی,اس ام اس عاشقانه

دانلود فیلم شاهگوش 24

آخرین مطالب ارسال شده

تبلیغات

Ads

بازدید : 179 views

در این جا، بحث نماز شب و بحث تلاوت قرآن و بحث ذکر و ورد و چله‏نشینى مطرح نشده است، بلکه بحث انجام واجب و ترک حرام است و خداوند براى آن که بفهماند که میزان اهمیت انجام واجب و ترک حرام پیش خودش چقدر است، مى‏فرماید: نیازى که من به شما بنده‏ها دارم این است که بتوانید واجبات و محرمات را رعایت کنید که این بیان، جامع‏ترین و رساترین تعبیر خدا براى نشان دادن اهمیت انجام واجب و ترک حرام است .

سپس مى‏فرماید: «فاتقوا الله الذی انتم بعینه‏» ; حالا که شما در محضر من هستید، پس چرا واجبات را انجام نمى‏دهید و محرمات را ترک نمى‏کنید؟

البته مشکل اساسى ما این است که آشنا به واجبات و محرمات نیستیم و اطلاع کافى نسبت‏به این دو مقوله نداریم و فکر مى‏کنیم که واجبات و محرمات همین است که در رساله‏ها آمده است. در حالى که پنجاه و پنج تا از محرمات، گناه کبیره است که در رابطه با آن روایت داریم و کبیره یعنى بى‏برو برگشت نتیجه انجام آن آتش جهنم است .

تعبیر دیگر امیرالمۆمنین (علیه‏السلام) این است که مى‏فرماید: خداى سبحان فرموده است: من یک حق، گردن شما دارم که اگر این حق من را ادا کنید، در ازاى آن، حقى از شما بر گردن من خدا واجب مى‏شود و حق من به گردن شما این است که واجبات و محرمات را خوب بشناسید و به آن‏ها عمل کنید، اگر این کار را بکنید، حق من ادا شده است .

بعد حضرت دو دستور العمل را ارائه مى‏دهند، براى این که بتوانیم هم در وادى شناخت هم در انجام واجبات و ترک محرمات موفق بشویم، یا به تعبیر دیگر، رمز موفقیت در انجام واجب و ترک حرام را دو چیز مى‏دانند:

۱ . «و ان تستعنوا علیها بالله‏»; در هر زمان و مکانى که فکر مى‏کنید محل استجابت دعاست، به هر زبان، و در هر حال و موقعیتى که احتمال استجابت دعا مى‏دهید، دعا کنید که «خدایا! توفیق شناخت انجام واجب و ترک حرام به من عطاکن و در سایه آن توفیق، توفیق انجام واجب و ترک حرام که نهایت درجه خشنودى تو از من است، به من عنایت فرما». مثلا قبل از اذان صبح روز جمعه، بعد از خطبتین نماز جمعه تا قبل از شروع نماز و غروب روز جمعه این سه وقت، اوقات استجابت دعاست و در روایات داریم که دعا در اسلام، یک مقوله‏اى است که وقتى از زبان بنده‏اى خارج مى‏شود، به هیچ وجه من الوجوه رد نمى‏شود. اصلا در منطق دین ما، دعا از بنده، در محضر حق تعالى رد نمى‏شود.

وقتى ما این رمز موفقیت را به دست آوردیم که در هر جا که محل استجابت دعا بود، دعا کردیم و از خدا خواستیم که توفیق شناخت و عمل در انجام واجب و ترک حرام را به ما بدهد، بعد در مرحله عمل از کم و آهسته و آهسته، با تمرین و اراده و همت‏باید پیش برویم و راه دیگرى نداریم

دعا از دو حال خارج نیست; یا صد در صد مستجاب مى‏شود، یا صد در صد رد مى‏شود. اگر رد بشود، در روایات هست که کفاره گناهان حساب مى‏شود و اگر مستجاب بشود، یا آن خواسته را در دنیا مى‏دهند، یا بعد از مرگ و اگر در دنیا بدهند، یا زود مى‏دهند، یا با تاخیر و آن به خاطر حکمتى است که در روایات بیان شده است و در روایات داریم که وقتى بعد از مرگ دعا مستجاب شد و تحویل آن شخص داده مى‏شود، شخص مرده از خدا تمنا مى‏کند که اى کاش همه دعاهاى من بعد از مرگ مستجاب مى‏شد، نه در دنیا. چون دعا اگر در دنیا مستجاب بشود، با آفت‏هایى که وجود دارد، از بین مى‏رود، ولى بعد از مرگ دیگر آفت وجود ندارد که از بین برود.

۲ . «و تستعینوا بها على الله‏»: مساله تمرین است که فرمایش حضرت این است که وقتى ما این رمز موفقیت را به دست آوردیم که در هر جا که محل استجابت دعا بود، دعا کردیم و از خدا خواستیم که توفیق شناخت و عمل در انجام واجب و ترک حرام را به ما بدهد، بعد در مرحله عمل از کم و آهسته و آهسته، با تمرین و اراده و همت‏ باید پیش برویم و راه دیگرى نداریم. چون طبق روایتى که فیض کاشانى در کتابش آورده است، بچه که به دنیا مى‏آید، گریه چهار ماه اول او «اشهد ان لا اله الا الله‏» است و گریه چهار ماه دوم او «اشهد ان محمد رسول الله‏» است و گریه چهار ماه سوم او براى پدر و مادر است و بچه در ابتدا معصوم است، ولى به دریج‏ساختمان وجودش پر از تعلقات مى‏شود. و اگر بخواهد این تعلقات را در حد و مرز واجب و حرام الهى به کار برد، نیاز به کار و تمرین دارد و یک شبه راه صد ساله را نمى‏توان پیمود و نباید فکر کنیم که سریع مى‏شود واجبات و محرمات را شناخت و سریع مى‏شود شروع به انجام واجبات و ترک محرمات نمود . چون عجله، کار شیطان است و عجله انسان را به گناه کبیره مبتلا مى‏کند. پس رمز دوم موفقیت، تمرین است از کم; نه با عجله .

3263252207756113891522091661761601240203 مراقب بایدها و نبایدها باش!

حضرت على (علیه‏السلام) در ادامه خطبه ۱۹۱ مى‏فرمایند: «فما اقل من قبلها و حملها حق حملها»، چقدر کم هستند اشخاصى که این حد از ایمان را دارا باشند که قلبا بدانند وظیفه‏شان انجام واجب و ترک حرام است و این را در مرحله عمل به اجرا در آورند. چقدر کم هستند کسانى که حق این مساله انجام واجب و ترک حرام را ادا کنند. سپس مى‏فرمایند:

«و هم اهل صفه الله سبحانه اذ یقول‏»

خداى سبحان هم در آیات شریفه از این موضوع پرده برداشته و مى‏فرماید: «و قلیل من عبادى الشکور» ; در میان بنده‏هاى من بسیار کم هستند که اهل شکر باشند .

این آیه شریفه را حضرت در باب انجام واجب و ترک حرام استشهاد آورده‏اند و منظور از «و قلیل من عبادى الشکور» این نیست که مثلا در میان این عده قلیل شیعه (در میان کثرت کفار)، چقدر کم عارف داریم و . . . ، بلکه منظور این است که در میان این عده قلیل، بنده‏هایى که بتوانند واجبات و محرمات را بشناسند و خوب پیاده کنند، چقدر کم هستند .

خیلى از ناراحتى‏هایى که خانم‏ها دارند، مرض ضعف اعصاب است که باعث‏سردرد، درد گرفتن طرف چپ بدن، گردن درد، لرزش جسمانى و . . . مى‏شود و ریشه‏اش این جا است که مثلا غیبتى شده و آن غیبت‏به گوش آن شخص رسیده و باعث ناآرامى روح شده است . لذا حضرت مى‏فرمایند: بهترین داروى درد این است که جلوى زبان گرفته شود

لذا «و قلیل من عبادى الشکور» هم انذار است و هم تبشیر; آن هم در حد انجام واجب و ترک حرام. تبشیر است، یعنى این که اگر شما واجبات را انجام دهید و محرمات را ترک کنید، جزء بنده‏هاى قلیل و شکور مى‏شوید. و انذار است، چون ما جزء آن عده قلیل نیستیم. لذا حضرت آنها را تشویق مى‏کند و مى‏فرماید: «فاهطعوا باسماعکم الیها» ; با گوشهایتان بشتابید به سوى شنیدن واجبات و ترک محرمات. «و ایظوا بجدکم علیها»; با جد و کوشش و تلاش به انجام واجب و ترک حرام روى آورید . و «ایقظوا بها نومکم‏»; از خواب غفلت‏بیدار شوید (خواب به معناى غفلت از واجب و انجام حرام است و بیدارى شما از این خواب، به معناى شناخت و انجام واجبات و محرمات است) .

«. . . و اشعروها قلوبکم‏» ; . . . اگر بخواهید قلوبتان شعور پیدا کند، راه آن انجام واجب و ترک حرام است. «و ارحضوا بها ذنوبکم‏» ; بهترین راه کفاره گناهان انجام واجب و ترک حرام، «و داووا بها الاسقام‏» و بهترین راه مداواى بیمارى‏ها، انجام واجب و ترک حرام است.

به عنوان مثال، خیلى از ناراحتى‏هایى که خانم‏ها دارند، مرض ضعف اعصاب است که باعث‏سردرد، درد گرفتن طرف چپ بدن، گردن درد، لرزش جسمانى و . . . مى‏شود و ریشه‏اش این جا است که مثلا غیبتى شده و آن غیبت‏به گوش آن شخص رسیده و باعث ناآرامى روح شده است. لذا حضرت مى‏فرمایند: بهترین داروى درد این است که جلوى زبان گرفته شود.


تبلیغات

ads

دیدگاه شما در مورد این مطلب*

X بستن تبلیغات

تاثیر رابطه جنسی بر سلامت چیست ؟


اهمیت زمان بندی دقیق در رابطه جنسی